Skip to content

Twitter kullanmaya nereden başlamalıyım?

November 7, 2012

Twitter’a kaydolduysanız ve kullanmaya nereden başlayacağınızı veya neden burada olduğunuzu merak ediyorsanız bu sayfa tam size göre. 

Bu kullanım kılavuzu Twitter’ın bilgi zenginliğine dalmanıza ve içinden sizin için önemli olan şeyleri bulmanıza yardımcı olmak için tasarlandı. Öncelikle şunu merak ediyor olabilirsiniz:

Twitter nedir?

Twitter, 140 karakterden oluşan ve Tweet adı verilen mesajlardan oluşan bir bilgi ağıdır. İlginizi çeken konularda en son haberleri („neler oluyor“) keşfetmenin yeni ve kolay bir yoludur.

Neden faydalıdır?

Twitter değerli bulacağınız bilgiler içerir. Takip etmeyi seçtiğiniz kullanıcılardan gelen mesajlar okumanız için ana sayfanızda toplanır. Bu başlıklarını her zaman ilginç bulacağınız bir gazetenin kapınıza bırakılması gibidir. Haberleri daha olaylar olurken keşfedebilir, önem verdiğiniz konularda bilgi alabilir ve esas kaynaklara gerçek zamanlı olarak ulaşabilirsiniz.

Twitter Kullanmaya Başlarken:

Bu sayfayı inceledikten sonra hatırlamanız gereken tek bir şey varsa o da Twitter’dan en büyük faydayı zaman akışınızı her kontrol edişinizde gelen Tweetleri okuyarak ve en yeni bilgileri keşfederek alacağınızdır. Bazı kişiler kendi tweetlerini yazarak katkıda bulunmayı tercih etse de Twitter’daki esas sihir ilginizi çeken gerçek zamanlı bilgilere ulaşmakta yatıyor.

1. KAYNAKLAR KEŞFEDİN: Diğer kullanıcıları bulun ve takip edin

Yolculuğunuza başlamanın en iyi yolu ilginizi çeken diğer Twitter hesaplarını bulmak ve takip etmektir. Sevdiğiniz işletmeleri, halka hizmet hesaplarını, tanıdığınız insanları, ünlüleri veya okuduğunuz haber kaynaklarını bulun. (İlginç hesapları bulmak için yardıma ihtiyacınız varsa buraya tıklayın.) İpucu: İlgi çekici hesapları bulmanın en iyi yollarından biri tanıdığınız veya beğendiğiniz kişilerin kimleri takip ettiğine bakmaktır.

2. SIK SIK KONTROL EDİN: Neler olduğuna dikkat edin

Takip ettiğiniz kişilerden gelen mesajlar ana sayfa zaman akışınızda okunabilir bir akış olarak görünecektir. Birkaç kişiyi takip ettikten sonra her giriş yaptığınızda okuyacak yeni bilgilerle dolu bir sayfnız olacak. Başkalarının tweetlerindeki bağlantılara tıklayarak gönderdikleri resim ve videoları, mesajlarında bahsedilen kişilerin profillerini veya kullandıkları bir etiket (#) anahtar sözcüğü içeren Tweetleri görebilirsiniz.

3. YANINIZDA GÖTÜRÜN: Mobil cihazınızı bağlayın

Twitter’ın en iyi yanlarından biri taşınabilir olmasıdır. Hesabınızı mobil telefonunuza bağlayın (talimatlar için aşağıyı okuyun) veya hareket halindeyken Tweet okumaya başlamak için bir Twitter uygulaması indirin. Artık yoldayken trafik sorunlarıyla ilgili güncellemeler alabilir, maç seyrederken oyuncuların sahada neler dediklerini öğrenebilir veya katılmak üzere olduğunuz bir etkinlikle ilgili neler konuşulduğunu duyabilirsiniz. İhtimaller sonsuz! İpucu: Twitter’ı SMS yoluyla kullanırsanız takip ettiğiniz kişiler arasından kimlerden kısa mesaj güncellemeleri almak istediğinizi seçebilirsiniz. Böylece hareket halindeyken sizin için en önemli olan hesaplardan mobil güncellemeler alabilirsiniz.

Tweetlemeye Nasıl Başlarım:

Birçok kullanıcı kendi oluşturduğu içeriği Twitter’da paylaşmayı eğlenceli ve heyecan verici buluyor (buna „tweetlemek“ diyoruz). Eğer siz de onlardan biriyseniz işte size kendi tweetlerinizi göndermeye başlamanın birkaç iyi yolu. Sizi tanıyan ve söyleyeceklerinizi ilginç bulacak kişiler sizi takip edebilirler ve onlarla paylaştığınız tüm tweetleri görebilirler.

1. BİR TON OLUŞTURUN: Retweetleyin, yanıtlayın, tepki verin

Kendi sesinizi, tonunuzu bulmak ve başkalarına sizin için önemli olan şeyleri göstermek için var olan bilgileri kullanın (başka insanların Tweetleri). Bulduğunuz ve sevdiğiniz mesajları Retweetleyin veya ilginizi çeken bir tweeti yanıtlayarak tepkinizi gösterin. İpucu: Yeni bir kullanıcıysanız, retweetler ve yanıtlar başkalarının sizin mesajlarınızı bulmasını kolaylaştırır.

2. BAHSEDİN: Diğerlerini içeriğinize katın

Kendi mesajlarınızı yazmaya başladıktan sonra tweetlerinizde diğer kullanıcılardan @ işaretiyle başlayan kullanıcı adlarını kullanarak bahsetmeyi düşünebilirsiniz. Bu ne yazacağınıza karar vermenizi kolaylaştırır, mesajınıza daha fazla dikkat çeker ve yeni bir diyalog bile başlatabilir. Ünlü veya sevdiğiniz birinden bahseden bir mesaj göndermeyi deneyin, genellikle hayranlarına cevap verirler. Verdikleri cevapları Bahsedenler sekmenizde göreceksiniz. İpucu: Yazacak bir şey bulamıyor musunuz? Dert etmeyin! Dediğim gibi, gerçek sihir Twitter’da sizi bekleyen içeriği bulmak ve okumakta yatıyor.

3. İLERLEYİN: Gelişmiş özellikleri keşfedin

Twitter’a alıştıkça ve daha sık kullandıkça başkaları da sizi bulmaya ve takip etmeye başlayacak. Temel Twitter özelliklerine alıştıktan sonra sitenin daha gelişmiş yanlarını da keşfetmeyi deneyin: listelerdirekt mesajlar ve favoriler. Tweetlerinize nasıl resim veya video ekleyeceğinizi öğrenin veya Twitter hesabınızı blogunuzaFacebook’a veya web sitenize bağlayın ve güncellemelerinizi internetin dört bir tarafında sergileyin. İpucu: Twitter’da takipçi kazanmanın en iyi yolu düzenli olarak varlık göstermek ve anlamlı konularda katkı sağlamaktır.

İpuçları ve Taktikler:

İlginç hesapları bulmak için yardıma mı ihtiyacınız var?

Twitter sayfanızın tepesindeki “Ara” sekmesinden kişiler bulun. Bu üç yol sayesinde başka hesaplar bulup onları takip edebilirsiniz: 1) konuya göre hesap ara, 2) Twitter hesabı olan arkadaşlarınızı bulmak için e-postanızın adres defterindeki kişi bilgilerini aktarın, 3) belli ilgi alanlarından kişiler veya gruplar bulmak için teker teker arama yapın.

Twitter’ı cep telefonunuzdan kullanmak için yardıma mı ihtiyacınız var?

Twitter hesabınızı mobil telefon numaranızla ilişkilendirerek kısa mesaj yoluyla Tweet yazabilir ve alabilirsiniz. Nasıl başlayacağınızı öğrenmek için buraya tıklayın veya Mobil Yardım sayfamızdaki makaleleri okuyun.

Advertisements
Schreibe einen Kommentar

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: